Przydomowy taras to wygodna przestrzeń do relaksu. Jednocześnie jest to miejsce stale narażone na działanie czynników atmosferycznych, co stwarza ryzyko uszkodzenia warstwy hydroizolacji i powstawania przecieków, a w efekcie również poważniejszych uszkodzeń. Jak temu zapobiec? Przy zabezpieczeniu tarasu przed wilgocią dobrze sprawdzą się elastyczne wyroby na bazie butylu, dostępne w postaci wygodnych w użyciu taśm i sznurów.
Gdy pogoda za oknem dopisuje, wypoczynek na świeżym powietrzu to prawdziwa przyjemność. Zamknięci przez długi czas w swoich domach, doceniliśmy kontakt z przyrodą i możliwość wyjścia z „czterech ścian”, stąd też rosnąca popularność posesji z ogrodami i działek rekreacyjnych. Wygodną strefę relaksu w przydomowej przestrzeni najlepiej urządzić na tarasie. Planując jego wykonanie lub przeprowadzając remont istniejącej konstrukcji, trzeba zadbać o hydroizolację. Wykorzystanie odpowiednich materiałów zgodnie ze sztuką budowlaną zapewni trwałość i estetykę budowli.
Jak zabezpieczyć taras przed wodą?
Przy panujących w Polsce, zmiennych warunkach atmosferycznych, taras jest narażony na opady deszczu, śniegu, działanie słońca oraz wysokie i niskie temperatury. Szczególnie niebezpieczna jest wilgoć, która sprzyja rozwojowi nieestetycznych grzybów oraz pleśni. Długotrwałe zawilgocenie może prowadzić do powstawania pęknięć, ubytków, zacieków i problemów z funkcjonalnością konstrukcji oraz jej uszkodzeniem. Zalegająca pod okładziną woda, w okresie jesienno-zimowym naprzemiennie zamarza i odmarza, powodując odspajanie się płytek od podłoża lub też wypaczanie desek tarasowych. Skuteczne zabezpieczenie zapewni dobrze zamontowana hydroizolacja, która powinna składać się przynajmniej z dwóch warstw.
Zanim jeszcze rozpoczniemy aplikację izolacji przeciwwodnej, należy zadbać o przygotowanie podłoża – musi być ono równe, czyste i pozbawione ubytków. Jeśli to konieczne, do jego wyrównania można wykorzystać masę naprawczą, a następnie całość zagruntować. Kolejny krok to zaplanowanie elementów blacharskich, takich jak narożniki i profile. Miejsca, gdzie łączą się one z tarasem bądź murem, to szczególnie wrażliwe na zawilgocenie punkty, które powinny być szczelnie zabezpieczone. Dobrym rozwiązaniem jest użycie w tym celu elastycznych taśm i sznurów butylowych. – Wyroby na bazie butylu są trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne, a jednocześnie plastyczne – mówi dr inż. Karol Kożuch z firmy AIB, polskiego producenta wysokiej jakości rozwiązań izolacyjnych – Do wyboru mamy różnego rodzaju taśmy, na których warstwa butylu pokryta jest, np. włókniną, aluminium lub folią polipropylenową, a także sznury butylowe wytłaczane w formie profilu o przekroju koła, można je więc bez problemu dopasować do uszczelnianego elementu. Wspólną cechą tych wyrobów jest też duża wytrzymałość, paroszczelność i dobre przyleganie do różnego rodzaju materiałów – dodaje ekspert.
Kompleksowa izolacja
Końcowym etapem prac jest wykonanie hydroizolacji. W zależności od specyfiki inwestycji, może to być papa, specjalna folia lub też masa uszczelniająca. Bardzo ważne jest, aby była ona ciągła i zachodziła aż na strefę cokołową ścian z odpowiednim zakładem, co zapobiegnie skraplaniu się wilgoci na murach i jej wnikaniu w ewentualne szczeliny. Żeby warstwa izolacyjna tworzyła spójną całość, a wszelkie połączenia były dokładnie zabezpieczone, można je uszczelnić taśmą butylową lub sznurem, co zapewni skuteczną ochronę przed przenikaniem wody.
Po montażu warstwy hydroizolacji zgodnie z zaleceniami producenta, ostatnim krokiem jest wykończenie tarasu z wykorzystaniem płytek ceramicznych, drewna lub kompozytu. W przypadku okładziny ceramicznej, pamiętajmy o użyciu właściwie dobranej, wysoko elastycznej zaprawy klejącej do spoin, co zapobiegnie ich kruszeniu, a tym samym spływaniu wody do spodniej warstwy konstrukcyjnej.
Nawet najlepsze płytki lub innego rodzaju okładzina nie ochronią tarasu przed działaniem czynników atmosferycznych, w tym przede wszystkim wilgoci. Dlatego też jakość i sposób wykonania hydroizolacji ma istotne znaczenie dla trwałości konstrukcji oraz komfortu jej bezproblemowego użytkowania przez kilkanaście sezonów. Dobrze przeprowadzona inwestycja, z wykorzystaniem wysokiej jakości rozwiązań izolacyjnych, to spokój na lata, a także oszczędność, gdyż unikniemy w ten sposób konieczności przeprowadzania czasochłonnych i kosztownych remontów na skutek działania wody.
Link do strony artykułu: https://adserver.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/taras-na-lata